مبلمان چرمی و شرایط نگهداری از این مبلمان


بیشتر افراد برای این‌که دکوراسیون اداری یا دکوراسیون مسکونی خودرو لوکس و زیبا به نمایش بگذارند از مبلمان چرمی استفاده می‌کنند مبلمان چرمی کالاهای بسیار لوکس و ارزنده می‌باشد که با رعایت نکاتی جهت نگهداری از آن می‌توان حتی در اثر گذشت زمان و استفاده شدن زیبایی و جلوه خود را حفظ کنید ما در این مقاله قصد داریم چند روش و ترفند برای نگهداری از مبلمان اداری چرمی یا مبلمان منزل از جنس چرم رو در اختیار شما بگذاریم.

نکات مهم برای حفظ و نگهداری از مبلمان چرمی

اولین نکته‌ای که برای حفظ و نگهداری مبلمان چرمی باید همیشه رعایت کنید گردگیری منظم این مبلمان است، اگر کمی در مورد چرم آشنایی داشته باشید حتما می‌دانید که از مهم‌ترین عوامل آسیب‌رساندن به چرم گرد و غبار است بهتر است در طول هفته یک یا دو بار این مبلمان را با دستمال یا پارچه‌ای خشک و ترجیحاً پارچه‌های میکرو فیبر تمیز کنید درصورتی‌که گرد و غبار با دستمال خشک پاک نشد اگر لازم بود دستمال را کمی با آب‌مقطر نم‌دار کنید توجه کنید که دستمال به‌هیچ‌عنوان خیس نباشد زیرا آب آسیب جدی به جنس چرم وارد می‌کند و در تمام مراحل باید مانع از نفوذ آب به داخل چرم بشوید.
تمامی درزها یا گوشه‌های مبلمان چرمی را به طور منظم به وسیله جاروبرقی یا برس‌های نرم که به پارچه آسیب نزند تمیز کنید تا گرد و غبار آسیبی به چرم وارد نشود.
اگر بر روی پارچه‌های چرمی مبلمان هر ماده‌ای مایع یا جامد ریخت که باعث ایجاد لکه شد خیلی زود و بلافاصله با یک پارچه خشک یا اسفنج بدون این‌که دستمال را روی مبلمان بکشید که باعث پخش شدن لکه شود روی لکه یا مایع برای چند ثانیه بگذارید تا که مایع یا لکه را به خود جذب کند ،بعد با یک دستمال خشک لکه را کاملاً پاک کنید .
پارچه‌های چرمی و نگهداری از آن‌ها حساسیت‌هایی دارد که باید به‌محض به وجود آمدن لکه فکری برای آن کرد تا عمیق نشود و بافت پارچه را دچار صدمه و آسیب جدی نکند. اگر نیاز بود کمی صابون و آب گرم برای تمیز کردن شاید ایرادی نداشته باشد اما استفاده مکرر از آب و صابون برای چرم مشکل‌ساز خواهد بود، اگر لکه بسیار عمیق‌تر بود که توانایی پاک کردن آن را نداشتید از فردی که در این زمینه تخصص دارد استفاده کنید تا آسیب جدی به مبلمان چرمی خود وارد نکنید.

مراجعه به بروشورها و کاتالوگ های شرکت سازنده مبلمان

بسیاری از برندهای تولیدکننده مبلمان چرمی به‌همراه محصولات خود بروشور و یا کاتالوگ و دستورالعمل‌هایی را به مشتریان خود ارائه می‌کنند که نکات مهمی جهت تمیز کردن و نگهداری از این محصولات به شما ارائه می‌شود تا طول عمر مبلمان چرمی خود را بالا ببرید.
نکته بعدی که برای نگهداری از مبلمان چرمی باید به آن توجه کنید نحوه چیدمان مبلمان باید به‌گونه‌ای باشد که مورد تابش مستقیم خورشید قرار نگیرد و تهویه و انتقال هوا در فضای اتاق یا محیط باید به‌خوبی انجام گیرد تا پارچه‌های چرمی دچار ترک‌خوردگی و صدمه نشوند، برای این کار لازم است در صورت امکان مبلمان چرمی را دور از پنجره‌ها و شومینه‌ها و وسایل گرمایشی و سرمایشی نگهداری کنید.
برای پارچه‌های چرمی محلول و اسپری‌های مخصوصی در حال حاضر در بازار موجود می‌باشد که حتی بعضی از کارخانه‌های تولیدکننده مبلمان چرمی در بروشور خود از بعضی از این مواد برای تمیز کردن و نگهداری از مبلمان نام می‌برند در مواقعی که مثلاً رنگ مبلمان شما کم‌رنگ شده باشد از برخی از محلول‌ها و اسپری‌کننده ها که مخصوص جلا دهی و چرم می‌باشد، می‌توانید استفاده کنید.

توصیه های مهم برای ترمیم رنگپریدگی

از توصیه‌هایی که در هنگام رنگ‌پریدگی یا کم‌رنگ شدن مبلمان وجود دارد این است که درابتدا باید گرد و غبار مبلمان را توسط یک پارچه خشک پاک و تمیز کنید،سپس کمی از محلول یا اسپری را بر روی یک پارچه تمیز بپاشید و به‌آرامی یکنواخت بر روی مبلمان چرمی بکشید و همه سطح آن را با این محلول جلا دهنده دستمال بکشید، استفاده منظم هر شش ماه از این اسپری‌های جلا دهنده اگر به‌درستی اتفاق بیفتد علاوه‌بر بازگشت رنگ‌وروی مبلمان از بروز پوسیدگی و ترک‌خوردگی‌های پارچه‌های چرمی تا حدود زیادی جلوگیری خواهد کرد.
در بسیاری مواقع بخش‌هایی از مبلمان یا حتی کوسن‌های نشیمن که بیشتر مورد استفاده قرار گرفته‌است دچار فرورفتگی و فرسودگی می‌شود که بهتر است هر چند وقت یک‌بار محتویات داخل مبلمان را بررسی کنید و اگر در اثر استفاده‌های مکرر دچار آسیب و صدمه شده‌است ترمیم نمایید و محتویات داخل مبلمان را دوباره پر کنید.
بهتر است به لحاظ باارزش بودن این‌چنین مبلمان‌های چرمی این کار را به تعمیرکاران حرفه‌ای مبلمان بسپارید تا با ترمیم و محتویات داخل آن از آسیب رسیدن به پارچه‌های چرمی جلوگیری شود.

در صورت پارگی چه باید کرد؟

رعایت کردن نکاتی که گفته شد برای افزایش طول عمر مبلمان چرمی بسیار حائز اهمیت می‌باشد و حتی با گذشت زمان زیبایی مبلمان شما را بیشتر خواهد کرد این نکات در خیلی از موارد بسیار ساده بوده و نسبت‌به بسیاری از مبلمان دیگر نگهداری از مبلمان چرمی بسیار ساده‌تر است، نکته اصلی گردگیری و تمیز نگه‌داشتن این مبلمان است البته اینکار باید با روش‌های مخصوص مبلمان چرمی و کاملا اصولی صورت گیرد. بسیاری از آسیب‌هایی که به مبلمان چرمی وارد می‌شود مثل پارگی و یا خراشیدگی‌ها را اگر خودتان بخواهید دست به ترمیم و تعمیر بزنید احتمالاً صدمات بیشتری به مبل تان وارد می‌کنید یا حداقل تعمیر شما موقتی خواهد بود ،لذا در صورت بروز چنین صدماتی حتما از تعمیرکاران متخصص در زمینه مبلمان چرمی استفاده کنید تا مبلمان شما بهترین نحو و کاملاً اصولی تعمیر و ترمیم شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.