معمولاً خرید آپارتمانی که کامل باشد و تمام توقعات شما را دارا باشد کاری بسیار سخت می‌باشد برای همین منظور بحث طراحی و بازسازی فضای مسکونی مطرح می‌شود که بعد از خرید منزل می‌توانید از این طریق فضای داخلی منزل را دقیقاً همان گونه که باب میل خودتان است طراحی و بازسازی نمایید. ازآنجایی‌که در طراحی و بازسازی فضای مسکونی برخلاف ساختن منزل که روی زمین خالی انجام می‌شود وجود سازه‌ها و دیوارها کار را کمی پیچیده‌تر و سخت‌تر می‌کند نکاتی در طراحی و بازسازی فضای مسکونی وجود دارد که اگر به آن‌ها پای‌بند باشید احتمال شکست در پروژه مد نظرتان به‌شدت کاهش می‌یابد ،در این مقاله قصد داریم به بررسی دقیق نکات طراحی و بازسازی فضای مسکونی بپردازیم.

مراحل انجام پروژه طراحی و بازسازی فضای مسکونی

برای هر پروژه طراحی و بازسازی فضای مسکونی شاید بتوان هشت مرحله را تعیین کرد که به شرح زیر میباشد
مرحله اول به قوانین و ضوابط ساختمان و آپارتمان خود کامل آگاه باشید، شاید در ساخت هر ساختمان اجزاء و جزئیاتی وجود داشته باشد که امکان تغییر در آن وجود نداشته باشد یا هر ساختمانی قوانین خاص خود را برای بازسازی داشته باشد مثلاً فقط در زمان‌های خاصی می‌توانید بازسازی انجام دهید.
مرحله دوم آمادگی داشتن برای هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده. پروژه‌های بازسازی و طراحی فضای مسکونی ممکن است بسیار پرهزینه تمام شود پس باید از ابتدا با توجه به هزینه‌ای که می‌خواهید بکنید اهداف و اولویت‌های خود را برای ایجاد تغییرات مشخص نمایید.
مرحله سوم اطلاع به همسایگان و آگاه کردن آن‌ها برای انجام پروژه طراحی و بازسازی می‌باشد سعی کنید همسایگان خود را به‌خوبی از مراحل پروژه و سروصداها و رفت‌وآمد کارگرها آگاه سازید تا چالش کمتری در طول پروژه داشته باشید.
مرحله چهارم از یک دیزاینر،معمار یا طراح خبره استفاده نمایید استفاده از معمار و طراح کاربلد شما را بسیار در رسیدن به اهدافتان یاری خواهد کرد پس حتما نسبت‌به سوابق و نحوه‌ی کار فرد یا شرکت موردنظر آگاه باشید تا به‌خوبی بتوانید نیاز خود را با او مطرح کرده و به طرح و ایده دلخواه خودتان دست یابید.
مرحله پنجم کامل کردن هرگونه تأییدیه و موارد مورد نیاز برای ایجاد تغییرات قبل‌از انجام پروژه است، نسبت‌به تهیه مجوزهای ساختمانی مربوطه یا مجوزهای ایمنی و آتش‌نشانی اقدام نمایید که معمولاً با انتخاب یک شرکت متخصص در زمینه طراحی و بازسازی این امور را این شرکت‌ها موظف به انجام آن هستند.
مرحله ششم داشتن ایده و برنامه برای ایجاد تغییرات ،قبل‌از انجام پروژه به‌خوبی در مورد نیاز خود تحقیق و بررسی نمایید به خانه‌های مشابه بروید و طرح‌ها و ایده‌ها را با چشم خود ببینید و پس‌از تصمیم‌گیری نهایی نسبت با انجام تغییرات اقدام نمایید.
مرحله هفتم برای پروژه باید زمان تعیین کرد، در بسیاری مواقع زمان پروژه بیشتر از زمان تعیین‌شده به طول می‌انجامد اما تعیین این زمان می‌تواند برای برنامه‌ریزی شما معمار یا همسایگان و خدمه ساختمان حائز اهمیت باشد، از طرفی تعیین این زمان نوعی تعهد برای شما و معمار ایجاد می‌کند تا سر زمان تعیین‌شده عملیات را به پایان رساند.
مرحله هشتم آمادگی اتفاقات غیرمنتظره را داشته باشید در بسیاری مواقع فرایند بازسازی آن طوری که برنامه‌ریزی کرده بودید پیش نمی‌رود و در طول اجرای پروژه مشکلاتی برمی‌خورید که چالش‌هایی را در مسیر بازسازی به وجود می‌آورد.باید در این مواقع صبور باشید و با مشورت و پشتیبان گیری سعی به حل مشکل داشته باشید.

دلالیل نیاز به طراحی و بازسازی فضای مسکونی

بازسازی منازل معمولاً دلایل متفاوتی دارد و اهداف متفاوتی برای هر کارفرما و ساختمان وجود دارد. برای مثال در برخی ساختمان‌ها هدف از بازسازی خرابی تاسیسات و مشکلات این‌چنینی در ساختمان است، یا در برخی دیگر دلیل انجام بازسازی قدیمی و فرسوده بودن ساختمان مسکونی است و برخی نیز به دلیل پاسخ‌گو نبودن فضا برای نیاز مالک دست به طراحی و بازسازی فضای مسکونی خود می‌زنند.در مواقعی که کارفرما برای بازسازی منزل خود که دچار فرسودگی در ظاهر یا تاسیسات شده‌است مراجعه می‌کند بیشتر این پروژه صرف تعویض و به‌روزرسانی تاسیسات می‌شود و حتی ممکن است در نقشه و پلان داخلی ساختمان نیز نیاز به تخریب و ایجاد تغییرات وجود داشته باشد. در بیشتر مواقع اما دلیل ایجاد این تغییرات بحث عدم کارایی مناسب فضا می‌باشد برای مثال در خانواده‌ها پس‌از اضافه شدن اعضا نیاز به فضاهای بیشتری احساس می‌شود یا کارفرما قصد گسترش فضای آشپزخانه یا نشیمن خانه خود را دارد که در این موارد نیز شاید نیاز به تغییر در نقشه ساختمان وجود داشته باشد.
در بسیاری از ساختمان‌ها تنها به مسائل ظاهری توجه می‌شود اما یک طراحی و بازسازی فضای مسکونی اصولی می‌تواند برای هر ساختمان فضایی که برای نیاز ضروری محسوب می‌شود که در زمان ساخت به آن توجه نشده‌است ایجاد کرد و فضای هر ساختمان مسکونی را با توجه به کاربری هر بخش به‌صورت کامل و اصولی طراحی و بازسازی کرد.برای مثال نحوه قرارگیری میزهای مطالعه و آرایش در فضای اتاق،ایجاد مثلث کار در آشپزخانه‌ها و یا ایجاد فضا برای تفکیک فضای خشک و تر در سرویس‌های بهداشتی و غیره از جمله این موارد هستند.
طراحی و بازسازی باید با توجه به شرایط محیط و ساختمان و اصول و قواعد صحیح کار به همراه سلیقه و نظر شخصی کارفرما صورت گیرد تا فضای دل‌نشین را برای کارفرما ایجاد کند و رضایت او جلب گردد،موضوعاتی نظیر رنگ‌آمیزی ها، چیدمان مبلمان مسکونی، مصالح و مواد به‌کاررفته در طراحی و شیوه و نحوه نورپردازی ازجمله اصولی هستند که باید با نظر و سلیقه کارفرما طراحی شوند که همه فضاهای آشپزخانه، فضای نشیمن، اتاق‌خواب ها و سرویس‌های بهداشتی را شامل می‌شود.

نکات مهم در طراحی و بازسازی فضای مسکونی

ازآنجایی‌که امروزه زندگی در آپارتمان‌های کوچک رواج بیشتری یافته و خانه‌های بزرگ دارای حیاط‌های وسیع و دل‌باز دیگر درحال حذف شدن می‌باشند برهمین اساس نوع طراحی دکوراسیون داخلی مسکونی نیز تغییر یافته‌است توجه به چیدمان صحیح و درست داخلی منازل مسکونی تا حدود زیادی باعث می‌شود که فضای شما نظم و زیبایی خاصی به خود بگیرد و از آشفتگی و چهره ناخوشایند خارج شود با رعایت نکات مهم در طراحی دکوراسیون منازل کوچک آپارتمانی علاوه‌بر این‌که به محیط زندگی خود نظم می‌بخشید می‌توانید فضا را از آنچه که هست بزرگ‌تر نیز نشان دهید البته باید به این نکته دقت کنید که چیدمان خانه‌های کوچک اگر به‌درستی صورت نگیرد فضا را حتی از چیزی که هست کوچک‌تر و شلوغ‌تر به‌نظر می‌رساند .
فاکتور مهم بعدی در دکوراسیون داخلی مسکونی انتخاب رنگ‌ها می‌باشد که علاوه‌بر در نظر گرفتن تاثیرات روان‌شناسی باید شرایط محیط و خانه را نیز مدنظر قرار داد در طراحی و بازسازی فضای مسکونی و منازل کوچک باید به این نکته توجه کرد که تا حد امکان از رنگ‌های خنثی با تناژ رنگی کرم استفاده شود،استفاده از وسایل رنگارنگ محیط‌های کوچک را شلوغ و آشفته‌تر نشان می‌دهد.
نکته مهم بعدی در طراحی و بازسازی فضای مسکونی نوع نورپردازی بخش‌های مختلف خانه‌های کوچک می‌باشد که اگر به‌درستی و با دقت صورت گیرد تاثیر مثبتی در بزرگ‌تر نشان‌دادن محیط منزل شما نیز خواهد داشت.اگر منزل کوچک شما از نور طبیعی خوبی برخوردار نباشد می‌توانید از طریق استفاده از نورهای مصنوعی نور مناسبی را در محیط ایجاد کنید و البته در استفاده از نور در منزل باید دقت زیادی داشته‌باشیم چون روشن کردن بیش‌از اندازه منازل مسکونی احساس آرامش راکاهش می دهد در نتیجه باید نورپردازی منازل مسکونی خود را نیز به افراد متخصص در این زمینه بسپارید تا نتیجه خوبی از این روند دریافت نمایید.
در طراحی فضای مسکونی از آنجایی که نوع طراحی مبلمان‌های استیل به گونه‌ای است که فضای زیادی را به خود اختصاص می‌دهند به‌همین دلیل برای فضاهای مسکونی که متراژ بالایی دارند و بسیار بزرگ می‌باشند استفاده از مبلمان استیل به زیبایی محیط نیز می‌افزاید اما در طراحی دکوراسیون داخلی منازل کوچک می‌توان گفت که این روش بسیار غیرکاربردی می‌باشد در این شرایط بهتر است از مبلمان‌های راحتی که برای منازل مسکونی ساخته می‌شود استفاده کرد از دلایل مهم آن اشغال فضای کم این مبلمان است که از تنوع رنگی بسیار بالاتری برخوردار بوده و راحت‌تر و بهتر می‌توانید مبلمان متناسب با شرایط منزل مسکونی خود را تهیه نمایید مبلمان‌های راحتی برای خانه‌های کوچک‌تر از شصت هفتاد متری بسیار مناسب‌تر می‌باشد.