یکی از سریع‌ترین روش‌ها و راه‌ها برای پوشش بخشیدن به دیوارها دیوارکوب می‌باشد که علاوه‌بر نصب سریع و راحت ویژگی‌های ظاهری زیبایی نیز دارند که استفاده کردن از آن‌ها را بسیار رایج گردانده ما در این مقاله قصد داریم با مفهوم دیوارکوب آشنا شده و همچنین از این‌که چه دیوار کوبی در چه فضایی باید استفاده شود مطالبی را ارائه دهیم.

از دیوارکوب چه استفاده‌هایی می‌شود؟

از مهم‌ترین نکات در طراحی و دکوراسیون اداری و دکوراسیون مسکونی توجه به دیوارها می‌باشد که در لحظه ورود و حضور در فضا نظر بسیاری را به خود معطوف می‌کند و در واقع نما و تم اصلی فضای داخلی را تعیین می‌کند که توجه به آن و زیبایی آن‌ها از نکات حائز اهمیت برای هر طراح و دیزاینر دکوراسیون داخلی می‌باشد.بسیاری از طراحان برای این‌که به روند طراحی و انجام پروژه خود سرعت ببخشند از دیوارکوب استفاده می‌کنند امروز استفاده بیشتر از دیوار پوش ها در فضای اداری و تجاری می‌باشد که البته در منازل نیز کاربردهای بسیاری دارد و در واقع می‌توان گفت در تمام فضاهای اداری و تجاری و مسکونی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد که بخش مهمی در طراحی و دیزاین فضا می‌باشد و نمی‌توان از نقش پررنگ آن‌ها در جلوه و زیبایی محیط چشم‌پوشی کرد.
در بسیاری از دیوارها که دارای ترک‌خوردگی و یا دردسرهایی هستند که نیاز به گچ‌کاری و رنگ‌آمیزی دارند که روند بسیار طولانی‌تر و همواره با تخریب و کثیف‌کاری همراه می‌باشد می‌توان از طرح‌ها و جنس‌های مختلفی که دیوارپوش ها ساخته شده‌اند استفاده کرد و به‌عنوان پوششی مقاوم و زیبا و بسیار عالی از آنها بهره برد، پس زمانی‌که روند اجرای پروژه نیاز به‌سرعت داشته باشد و برای اجتناب از کثیف‌کاری و گچ‌کاری و رنگ‌آمیزی می‌توان دیوارکوب ها را گزینه مناسبی برای این کار دانست.

ویژگی های استفاده از دیوارکوب

دیوارکوب ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به نصب سریع و آسان در مقابل روند طولانی رنگ‌آمیزی یا فرم و شکل دادن ساده و راحت به محیط ،خاصیت ضدآبی و قابلیت شستشوی آن، عایق مناسب برای دما و رطوبت و حتی سروصدا ،طرح و رنگ‌های متنوع و متناسب با هر سلیقه‌ای ،وزن پائین و مقاومت بالا، قابلیت نصب و اجرا برای انواع سطوح متفاوت ،هزینه مناسب و مرقون به‌صرفه بودن آن و مناسب بودن نصب دیوارپوش برای تمام فضاهای داخلی ادارات و منازل را می‌توان اشاره کرد که لزوم استفاده از آن‌ها را بیش‌از پیش یادآور می‌شود .
دیوارکوب دارای ویژگی‌های ظاهری خوبی می‌باشد که می‌توان از آن‌ها برای تزئین و زیباسازی انواع محیط‌های اداری، فروشگاه‌ها ،رستوران‌ها ،هتل‌ها و کافی‌شاپ‌ها و پاساژها و سالن‌های آمفی‌تئاتر و کنفرانس و همچنین منازل بهره برد و قابل‌اجرا در تمامی این فضاها می‌باشد ،زیرا بر اساس همین مطالبی که گفته شد این دیوار پوش ها مرقون به‌صرفه بوده وقت و زمان کمتری برای نصب و اجرا نیاز دارند و همچنین در محیط‌هایی مثل رستوران و کافی‌شاپ قابلیت شست‌وشو و تمیزکاری را دارند که برای این محیط‌ها بسیار لازم و مهم می‌باشد در بسیاری از منازل و اماکن مسکونی نیز دیوارکوب ها کاربردهای بسیار زیادی دارند که به دلیل قابلیت‌های فراوان ازجمله نصب سریع و آسان قابلیت شست‌وشو و تمیزکاری همچنین ایجاد عایق در برابر سرما و گرما و سروصدا جایگزین مناسبی برای رنگ‌آمیزی و نقاشی ساختمان می‌باشد که برای بسیاری از طراحان و دیزاینر های فضای داخلی به دلیل زیبایی‌ها و ویژگی‌های آن گزینه مناسبی هستند که در همه طراحی‌ها از آن‌ها بهره می‌برند .
این دیوارپوش ها دارای رنگ‌بندی و طرح‌های منحصربه‌فردی می‌باشند که برای هر سلیقه و نیازی جواب‌گو بوده و می‌توان به دلیل این تنوع در طرح و رنگ فضای داخلی زیبا و خاصی را طراحی و اجرا نمود .

انواع و اقسام دیوارکوب

مانند هر کالای دیگری که از جنس‌ها و تنوع فراوانی برخوردار است و دارای دسته‌بندی متفاوت است ،دیوارپوش ها نیز به چند دسته تقسیم می‌شوند که شامل دو دسته اصلی دیوارکوب PVCو دیوارکوب MDF می‌باشد. دیوارکوب های نوع PVC خود به دو دسته تقسیم می‌شوند که دسته‌اول شامل PVC با شبکه‌های توخالی می‌باشد و دسته دوم نیز PVC توپر یا فومیزه نامیده می‌شود که در ادامه به بررسی و توضیحات این دسته ها می پردازیم.

دیوارکوب PVC شبکه ای

دیوارپوش های شبکه‌ای که از جنس PVC ساخته شده‌اند دارای مقاومت بسیار بالایی در قبال ساییدگی و خراشیدگی می‌باشند و از دو مدل چاپی روکش‌دار تشکیل‌شده‌اند دیوارکوب PVC شبکه ای تفاوت‌های ظاهری بسیاری با نمونه‌های توپر فومیزه PVC دارند اما به‌لحاظ استحکام و قابلیت شستشو مانند هم می‌باشند،هر دوی این دیوارپوش ها از تنوع رنگی و ظاهری بسیاری برخوردار بوده که با توجه به سبک دکوراسیون داخلی که برای فضای انتخاب‌شده می‌توان از طرح‌ها و رنگ‌های متفاوت آن استفاده نمود شاید اصلی‌ترین و مهم‌ترین ویژگی این دیوارپوش ها را قابلیت شستشوی آن‌ها دانست که برای بسیاری از افراد ملاک و دلیل اصلی استفاده از آن‌ها می‌باشد.

دیوارکوب PVC توپر یا فومیزه

دلیل نام‌گذاری این دیوارپوش ها چگالی بالا و توپر بودن آن‌ها می‌باشد که به دلیل زیبایی و مقاومت بالا در اغلب موارد به‌جای نماهای سنگی و چوبی آجری و غیره از این دیوارکوب ها استفاده می‌شود که باعث زیباتر شدن و شکیل‌تر شدن محیط نیز می‌گردد. این نوع از دیوارکوب ها مزیت‌هایی دارند که از جمله آن می‌توان به قابلیت نصب آسان و یا برش دهی راحت آن‌ها اشاره کرد.همچنین سطح این دیوارپوش ها به نسبت نوع شبکه‌ای صاف‌تر و صیقلی می‌باشد که از جنبه‌های زیبایی بیشتری برخوردار بوده و فضا را زیباتر می‌کند و دیگر مزیت این دیوارکوب ها به دلیل چگالی بالایشان عایق بسیار خوبی برای صدا گرما سرما بوده و قابل نصب و اجرا برای تقریباً تمامی اماکن اداری و تجاری و مسکونی می‌باشد.

دیوارکوب MDF

از دیوارپوش های MDF بیشتر برای پوشش دادن در اماکن کوچک استفاده می‌شود و برای محیط‌های بسیار بزرگ و مانند سالن‌ها و یا رستوران‌ها و هتل‌ها استفاده از نوع PVC بسیار مناسب‌تر خواهد بود.دیوارکوب های MDF به نسبت دو نوع قبل از استحکام مقاومت بسیار بالاتری برخوردار بوده و در مقابل ضربه و خراشیدگی مقاوم‌تر می‌باشند اما مهم‌ترین ویژگی آن‌ها وزن بالای آن می‌باشد که قابل‌اجرا در هر فضایی نمی‌باشد و زمانی‌که در فضای هم از این نوع دیوارپوش استفاده شود به آن فضا ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فردی می‌بخشد. ازآنجایی‌که پایه اصلی این دسته از دیوارپوش چوب می‌باشد باید توجه داشت که از این دیوارپوش ها در اماکنی که رطوبت بالایی دارند استفاده نکرد زیرا پس‌از مدتی که در مجاورت رطوبت قرار گیرند کیفیت و ظاهر خود را از دست می‌دهند و اصطلاحاً باد می‌کند و شکل و ظاهر نامطلوبی را به دکوراسیون داخلی شما خواهند داد، در مقابل اگر به‌منظور عایق بخواهیم استفاده کنیم این نوع از دیوارکوب ها مزیت‌های بسیاری به نسبت نوع PVC دارند و چون از فوم لایه زیرین در نصب آن‌ها استفاده می‌شود تا حدود زیادی از تبادل گرما و سرما و حتی صدا جلوگیری به عمل می‌آید.

برای انتخاب دیوارپوش مناسب چه نکاتی وجود دارد؟

سلیقه فردی هر طراح یا شخصی که قصد دیزاین و طراحی داخلی فضا را دارد در انتخاب نوع طرح و رنگ دیوارکوب های مناسب نقش اصلی را ایفا می‌کند اما با هر سلیقه و معیاری نکات مشترکی در بین دیوارکوب ها وجود دارد که که باید در ابتدا آن‌ها را مورد توجه قرار داد.
یکی از این نکات انتخاب رنگ مناسب با فضا برای دیوارکوب ها می‌باشد در بیشتر طراحی‌های دکوراسیون داخلی برای دیوارکوب ها توصیه می‌شود که از رنگ‌های خنثی استفاده شود برای مثال رنگ‌های روشنی مثل استخوانی، طوسی ،شیری، بژ و کرم ازجمله این رنگ‌ها می‌باشد.
نکته بعدی استفاده کردن از لوازم و وسایل و اکسسوری هایی که با ترکیب دیوارپوش شما تناسب داشته باشند مثل انواع مبلمان و کمد ها و همین‌طور وسایل تزیینی مثل مجسمه‌ها و گلدان‌های تزئینی گیاهان که در تناقض رنگی با زمینه باشد.
در اماکنی مثل رستوران‌ها و هتل‌ها و فضاهای این‌چنینی بهتر است از دیوارپوش های PVC با رنگ‌های چشمگیر استفاده کرد اما اگر هدف عایق صدا و حرارت باشد می‌توان از مدل‌های MDF نیز بهره برد.
ترکیب نورپردازی و دیوارکوب ها می‌تواند جلوه بسیار زیبایی از فضای داخلی شما ایجاد کند که توجه به این نکته نیز از دیگر الزامات برای انتخاب دیوارکوب مناسب می‌باشد.
درپایان چه فضای داخلی شما اداری و تجاری و چه مسکونی باشد توجه به زیبایی دیوارها که در نگاه اول که وارد فضا می‌شوید بسیار حائز اهمیت بوده و نیاز است تحقیق و بررسی خوبی در این زمینه داشته باشید تا بهترین دیوارکوب متناسب با فضای خود را انتخاب و اجرا نمایید .